No to na kogo głosować?

Podobnie jak wiele innych osób, mam problem z tym, na kogo głosować. Tradycyjnie jestem centro-prawicowcem i raczej liberałem, ale zraziłem się do PO za jej „totalną” nijakość. Jednak po trafieniu na tę notkę nie mam niestety wątpliwości:

Twoje poglądy najbardziej zgadzają się z programem:
Platforma Obywatelska – 80% zbieżnych odpowiedzi
Pozostałe partie:
* Lewica i Demokraci – 80%
* Polska Partia Pracy – 60%
* Polskie Stronnictwo Ludowe – 55%
* Samoobrona RP – 50%
* Liga Prawicy Rzeczpospolitej – 40%
* Prawo i Sprawiedliwość – 20%

Trudno 🙁

21 myśli nt. „No to na kogo głosować?”

 1. Tylko że nie istnieją różnice pomiędzy PiS a PO. To dwie identyczne partie i niezależnie od tego którą się wybierze, głosuje się na ten sam szajs.

  Do wyboru jest jeszcze LiD, czyli połączenie dawnych SLD z dawnymi przeciwnikami SLD. Wyraźnie więc widać, że mamy do czynienia z wojownikami o stołki. Nie ważne jakie poglądy, byle się połączyć i dzięki temu zebrać stołki.

  LPR: Trochę podobnie…. Choć tu bliższe poglądy mają, aczkolwiek również mieszanka jest wybuchowa.

  Ja będę chyba głosował na Samoobronę albo na PSL. Choć z drugiej strony jak widzę ataki antypisowców na społeczność polską zamiast na sam PiS to mam szczerą ochotę postawić krzyżyk na PiSa.

 2. PO różni się od PiS jednak tym, że nie ma w nim oszołomów typu Ziobro czy Kaczyńscy. Ale poza tym faktycznie podobnie. No, jeszcze się różnią deklaracjami gospodarczymi, ale co wynikło z tych deklaracji to wszyscy (nie) widzieliśmy.

  Jeśli chodzi o LPR to nie wiem czy oni tak znowu o stołki walczą. Ulgę podatkową (nie ważne czy to dobra czy zła ustawa, ważne że na tym im zależało) „załatwili” jak już byli poza rządem. Nie widziałem też, żeby proponowali jakieś zmiany dające im więcej władzy (jak to u PiSiorów) czy jakieś pro-socjalistyczne dające im (a zabierające nam) więcej pieniędzy.

  Tak czy siak, ja głosuję na kandydatów UPR. Tylko dzięki nim będzie szansa na to, żeby się w tym kraju ludzie mogli normalną pracą dorobić.

  Na socjalistów z PiS, LiD i Samoobrony zapuszczam zasłonę milczenia.

 3. IMHO program każdej z partii i tak nie idzie w parze z tym co robią (bądź zrobią), więc ‘kalkulator’ potraktował bym raczej jako swego rodzaju ciekawostkę 🙂

 4. „PO różni się od PiS jednak tym, że nie ma w nim oszołomów typu Ziobro czy Kaczyńscy”

  Zapomniałeś chyba o Piterze, Niesiołowskim, Gronkiewicz-Waltz, itp.

  „No, jeszcze się różnią deklaracjami gospodarczymi, ale co wynikło z tych deklaracji to wszyscy (nie) widzieliśmy.”

  Żeby cokolwiek realizować, trzeba mieć napisany program wyborczy. Bo w mediach można mówić codziennie co innego.

 5. Zenek, tylko że UPR ma małe szanse, a poza tym ma momentami faszystowskie poglądy. Jak nie jesteś piękny, młody i bogaty to szans nie masz i do gazu.

  Do tego skumali się z LPRem, który zrobił wiele złego, choćby rencyma Ministra Edukacji Narodowej. I do tego głosi nacjonalistyczne poglądy z pogranicza eksterminacji niepokornych, a ja jestem kosmpolitą i nie wierzę w Polaka Jedynego Prawdziwego Najlepszego.

 6. Wyszło mi:

  Polskie Stronnictwo Ludowe – 65% zbieżnych odpowiedzi

  Platforma Obywatelska – 60%
  Polska Partia Pracy – 60%
  Lewica i Demokraci – 60%
  Liga Prawicy Rzeczpospolitej – 50%
  Samoobrona RP – 50%
  Prawo i Sprawiedliwość – 15%

  więc chyba z tym PSLem trafiłem 😀 Samoobrona też 50%…. Tylko przeraża mnie że mam 50% wspólnego z LPR 😀

 7. Toż pisze przecież, że wyboru brak.
  Chodziło mi jednak o to, że jest mi ciągle najbliżej do poglądów (deklarowanych) PO. Problem polega na tym, że te poglądy strasznie się zmieniają partiom po wyborach 🙁

 8. zen: To głosuj na UPR (z list LPR) — to są prawdziwi liberałowie, a poglądy im się praktycznie od 17 lat, czyli od początku istnienia nie zmieniły (swoją drogą, żadna inna partia się tyle nie uchowała — bo tylko kombinują pod jakim tu szyldem się dopchać do koryta).

 9. Tylko diabeł tkwi w szczegółach. Wszedłem w odpowiedzi i np. PSL popiera lustrację, której jestem ekstremalnie przeciwny. Za to tylko LPR jest za zaostrzeniem zakazu mordowania, który popieram wszystkimi rencyma. Natomiast PO nie chce wycofać morderców z Iraku, więc PO z definicji mam na skreślonej pozycji. LPR, PSL,Samoobrona itp są za to przeciwni Ojro, a to dla mnie też bardzo ważna sprawa do wprowadzenia ASAP, bo wożenie się ze złotówką to blokada rynku. Więc może jednak sprzedajny LiD? Ale tylko kurde tym mnie ujęli. Bo poza tym chcą dalszego rozgrabiania majątku, podobnie jak POPiS. Problem też taki, że PSL czy LiD nie chcą pozwolić na zdjęcie nierobów medycznych z mojego garnuszka…. Więc tu znów LPR się kłania i oż w mordę, POPiS… Tylko że LPR z POPiSem chcą dalszego polowania na czarownice, a to dla mnie koszmarny bezsens.

  Tak więc, za cholerę nie ma kosmopolitycznej partii rozwojowej, nie bawiącej się w polowania na czarownice, za to walczącej o obywatela poprzez zaostrzanie sankcji dla morderców oraz prowadzącej sensowną politykę socjalną.

 10. Nie bardzo rozumiem stanowisko bycia ekstremalnie przeciwnym lustracji. Rozumiem, że można być przeciwnym sposobowi jej przeprowadzenia, ale żeby tak w ogóle? Także popieranie lustracji nie oznacza polowania na czarownice. A taki LPR przecież nie opiera kampanii wyborczej na jakiejś walce z układami, co chyba oznacza że nie jest to ich priorytetem. W takim razie ja jestem jak najbardziej za.

  Przy okazji, podobna sytuacja jest w przypadku walki z korupcją. Czy to przez korupcję ludzie wyjeżdzają za granicę za chlebem? Rzekłbym, że wręcz przeciwnie — lekarze dostawali uzupełnienie pod ladą do pensji, przez co ich wypłata nie wyglądała tak żałośnie. A teraz co? Goodbye Poland! Oczywiście nie oznacza to, że popieram korupcję (chociaż w chorym-socjalistycznym systemie to w sumie czemu nie), jedynie uważam, że powinno się likwidować potrzebę płacenia pod ladą a nie tworzyć nowe urzędy, które będą przeżerać nasze podatki.

  Co do aborcji to nie mam wyrobionego zdania, więc się nie będę wypowiadał.

  Z tym Ojro to też bym uważał, w UK jakoś jego brak niczego nie blokuje. A polski złoty podobno mocny jest. Obawiam się, że poprostu może być tak jak we Włoszech — czyli ceny będą takie same, tylko w Euro, natomiast płace zostaną odpowiednio przeliczone.

  A ZTCW UPR jest abolutnie za swobodą przemieszczania się i pracy wszystkich ludzi, nie widzę w nich jakichś odchyleń nacjonalistycznych.

 11. We Włoszech wcale nie było tak strasznie, jak ludzie opowiadają, wystarczy sobie poczytać statystyki, a nie słuchać tego, co się ludziom wydaje.

  Zen, skoro jesteś jednakowo blisko PO i LiD, a do PO się zraziłeś, to dlaczego nie LiD?

  Nie można się zgodzić z tym, co twierdzi na ich temat 3stan. SLD i SdPl, UP to jak najnaturalniejsza koalicja. Podobnie, wbrew pozorom, przedstawia się sprawa z PD. SLD już w 1993 był gotowy do koalicji z ówczesną Unią Demokratyczną, ale na przeszkodzie stanął traktowany wtedy jak najpoważniej podział historyczny – „postsolidarnościowcy” ogłosili, że nie będą gadać z „postkomunistami”. A teraz demokraci wreszcie zauważyli, że taki podział jest absolutnie niezgodny z podziałem programowym.

 12. Miejmy nadzieję, że skręcą w sprawach społecznych, ale trudno się spodziewać nagłego zwrotu w lewo w sprawach gospodarczych. Akurat wczoraj widziałem (tylko na papierze, niestety) badania, z których wychodzi, że LiD ma nawet bardziej liberalny gospodarczo elektorat, niż np. PO (i zdecydowanie bardziej, niż PiS). Jedni i drudzy dobrze o tym wiedzą, dlatego LiD nawet nie próbuje postulować podwyższania podatków, a PO tak naprawdę nawet nie spróbuje wprowadzić tego swojego kosmicznego programu obniżania.

  Nie ma też co się specjalnie bać, że LiD weźmie się za rozdawnictwo i rozwali gospodarkę. Póki co, jak SLD oddawał władzę (1997, 2005) gospodarka była w znacznie lepszym stanie, niż gdy ją przejmował (pamiętny rok 2001).

 13. Liga Prawicy Rzeczpospolitej – 90% zbieżnych odpowiedzi

  Pozostałe partie:
  Platforma Obywatelska – 60%
  Samoobrona RP – 50%
  Prawo i Sprawiedliwość – 45%
  Polska Partia Pracy – 40%
  Polskie Stronnictwo Ludowe – 35%
  Lewica i Demokraci – 30%

  Widać wyraźne odchylenie na prawo. 😉 UPR ma oczywiście mój glos na 100%. Lustracja w tej chwili może mieć co najwyżej wymiar informacyjny bo czysto praktyczny straciła po 1990. Trzeba to było zrobić kiedy był czas, teraz da nam jedynie jasność w pochodzeniu obecnych majątków czy pozycji co niektórych.
  Poza tym to, że UPR jest przeciwne Traktatowi Reformującemu nie czyni z nich NOPu. UPR jest jak najbardziej za Schengen dającemu wolny przepływ ludzi, usług, towarów i pieniędzy pomiędzy państwami więc skrajnej nacjonalizacji bym się w tym nie doszukiwał. Sztucznie utrzymywane na odpowiednim poziomie i kontrolowane przez WE Euro w obecnej chwili przyniesie Polakom i polskiej gospodarce więcej krzywdy niż pożytku. Jedynym plusem jaki można w nim obecnie zobaczyć jest pozbycie się konieczności odwiedzania kantorów. Kolejnymi „za” dla UPR są nie pchanie się do koryta, a chęć jego likwidacji poprzez ograniczenie administracji państwowej i decentralizację władzy, oraz radykalne obniżenie podatków do tylko niezbędnych i wymaganych obecnie przez WE. UPR jest też jedyną partią polityczną posiadającą program , prawdziwy program, a nie stek bzdur luźno zapisanych w formie jakichś frazesów, które można z dnia na dzień zmienić. Program ten UPR głosi niezmiennie od swego początku (z drobnymi korektami) i jest to gwarantem stabilności ich poglądów niezależnie od obecnie panującej koniunktury politycznej.

 14. > Nie bardzo rozumiem stanowisko bycia ekstremalnie
  > przeciwnym lustracji. Rozumiem, że można być
  > przeciwnym sposobowi jej przeprowadzenia, ale żeby
  > tak w ogóle?

  Ano w ogóle. Po co to komu? Jak ktoś nie z tej opcji to be? Jak teraz współpracuję z policją to mnie rozliczą za 20 lat? Była sobie władza, która się zmieniła. I za popieranie tamtej ścigać to chore.

  Poza tym, niektórzy ,,popierali’‘ tylko na papierku. Bo ich ktoś tam wpisał albo chcieli dostać paszport to se podpisali że kochają I Sekretariata. Karać ich za to, że wtedy nie dołączyli do Ognistej Rewolucji? Nie każdy jest Fidelem Castro.

  > Przy okazji, podobna sytuacja jest w przypadku walki
  > z korupcją. Czy to przez korupcję ludzie wyjeżdzają
  > za granicę za chlebem? Rzekłbym, że wręcz przeciwnie
  > — lekarze dostawali uzupełnienie pod ladą do pensji,
  > przez co ich wypłata nie wyglądała tak żałośnie. A
  > teraz co? Goodbye Poland!

  I niech spadają w podskokach. Na razie jest niefajnie, ale się ustabilizuje. A nie że taki medyczny jest panem życia i śmierci. Że zbiera haracz od każdego regularnie, a i tak za wszystko trzeba płacić jak w ameryce, a nawet gorzej. Jak zapłacę legalnie 2kzł za opiekę nad pacjentem, to mam opiekę. A jak ciotka zapłaciła włapówkę to jak wujek umarł to medycznego nie było nawet w tym samym mieście, a co dopiero w tym samym szpitalu. Wziął 2kzł wot tak, dla zasady, bo on jest Wielki Medyczny.

  Poza tym, taki chirurg jest Wódz i jemu się włapa. A taki anestezjolog się ma oblizać. Włapówki nie są rozwiązaniem!

  > jedynie uważam, że powinno się likwidować potrzebę
  >płacenia pod ladą a nie tworzyć nowe urzędy, które
  > będą przeżerać nasze podatki.

  A tego to ja nie mówiłem. Dlatego właśnie się wkurzałem, że te partie są przeciwne prywatyzacji służby zdrowia. Sprywatyzować i niech w końcu te sępy w kitlach poznają wolny rynek.

  > Z tym Ojro to też bym uważał, w UK jakoś jego brak
  > niczego nie blokuje.

  UK to UK. Oni mają wszystko anty. Drogi, gniazdka, system miar. Są silni i bogaci, se mogą pozwolić.
  Poza tym, nie tylko gospodarka, ale zwykły ludź ma niewygodnie. Idę sobie na piwo na słowacką stronę i już muszę za kantorem latać.

  Jak jechałem do Wilna na wycieczkę to straciłem nieco kasy i czasu na zabawach w kantory, a i tak średnio wygodnie było, bo mi parę litów zabrakło na szokoladkę.

  > A polski złoty podobno mocny jest.

  Mocny czy nie, ale w kontaktach biznesowych trzeba przeliczać i płacić prowizje kantorom. Utrudniona jest też księgowość. Małe biznesy mają utrudniony handel przygraniczny itepe. Turyści muszą się stresować. Dzieci u nas na wycieczkę jadą za granicę i jest bieganie za wymianą walut. Waluty są nieznane, więc łatwiej o nadużycia. Są kłopoty z przeliczaniem cen… Póki korona stała 10:1 to jeszcze. A teraz licz tak w locie przy półce ile co kosztuje.

  > Obawiam się, że poprostu może być tak jak we Włoszech
  > — czyli ceny będą takie same, tylko w Euro, natomiast > płace zostaną odpowiednio przeliczone.

  No ale to nie wina ojro.

  >A ZTCW UPR jest abolutnie za swobodą przemieszczania
  >się i pracy wszystkich ludzi, nie widzę w nich jakichś >odchyleń nacjonalistycznych.

  Pisałem o LPR… Nie o UPR. Tylko o Wszechpolskich Prawdziwych Polakach.

  > UPR jest też jedyną partią polityczną posiadającą program , prawdziwy program

  No i? Ale jest partią nieistniejącą w wyborach już od jakiś 10 lat. A jak istniała to miała poniżej progu. Teraz się połączyła z LPR, co dało w ogóle straszny efekt. O ile cośtam UPRa bym poparł, o tyle nacjonalistyczny LPR nie ma szans…

  W efekcie z UPR może wejdzie Wódz oraz JKM i na tym się skończy Silna Grupa Pod Wezwaniem, a program se nadal będzie leżał w szufladzie.

 15. > Ano w ogóle. Po co to komu?

  No na pewno prawo nie powinno działać wstecz. Ale widocznie ludzie chcieliby rozliczyć innych za tamten okres. Ale ja się nie znam, ja z innych czasów.

  > Poza tym, nie tylko gospodarka,
  > ale zwykły ludź ma niewygodnie.

  To tak, taką różnicę na pewno odczujemy na plus. Tylko, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów 😉

  > Pisałem o LPR… Nie o UPR.

  Wiem, wiem, ale teraz LPR gada językiem UPR-u i mi się myli 🙂

  > No i? Ale jest partią nieistniejącą
  > w wyborach już od jakiś 10 lat.

  No jak będziemy się kierować podczas wyborów wielkością elektoratu to nigdy nie odciągniemy tych świń od koryta. Uprasza się o głosowanie zgodnie z przekonaniami.

  Swoją drogą ciekawe ile jeszcze razy Polacy dadzą szansę tym samym ludziom, zanim się kapną, że nic z nich nie będzie.

 16. Lustracja ma na celu rozliczenie zbrodni przeciw Polsce i Narodowi Polskiemu. SB pracowało nie dla „władzi” PRL ale dla antypolskiej ZSRR. Nikt nie będzie karać kogokolwiek tylko dlatego, że miał inne poglądy polityczne, popierał inny ustrój ale działanie na szkodę Polaków poprzez jawne czy nie wspieranie wrogiego państwa jest normalnym przestępstwem. Dzisiaj za działanie na szkodę własnego kraju i wbrew jego interesom również podlega osądowi i karze. Nikt nie będzie sądzić za współpracę z policją ale za kontakty z GRU już można by Cię o zdradę sądzić. Poza tym chodzi o zwykłą ludzką uczciwość. SB to nie była policja i jej metody działania niejednokrotnie z przestrzeganiem praw człowieka nie miały wiele wspólnego więc wypadałoby w imię ofiar tych katów rozliczyć w miarę sumiennie i sprawiedliwie. I chodzi tu o rozliczenie oficerów – faktycznych sprawców i nadzorców, dowódców, a nie pana Włodka, który podpisał lojalkę żeby córka mogła pojechać do Stanów albo pani Krysi, która podpisała by dostać trzy pokoje z kuchnią na Żoliborzu.

 17. Głupia ta ankieta: „Czy uważasz, że prywatyzacja polskich przedsiębiorstw powinna zostać dokończona na obecnych zasadach?” ja jestem za wrzuceniem wszystkiego na giełdę i sprzedaż obywatelom polskim akcji. Obecna prywatyzacja to uwłaszczenie nomenklatury, jednak tego w tym pytaniu nie widzę.

 18. No i ja tez, chce czy nie chce na PO bede… :/ A najblizej mi ideowo do Demokratow.pl zanim sie z Lewica zbratali (kto to kurwa widzial, zeby KAPITALISCI majacy na sztandarach minimalizacje wplywu panstwa na zycie obywateli i podatek liniowy szli do wyborow z socjalistami ideowymi promujacymi jalmuzne dla najbiedniejszych i panstwo opiekuncze? 🙁 ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *